top of page

Jak Twoja firma może zadbać o ekologię?


Ekologia jest trendy. Coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę. Jeżeli my nie zadbamy o środowisko naturalne, nikt za nas tego nie zrobi. Abstrahując od tego, że bycie biznesem proekologicznym po prostu się opłaca. Ociepla to nasz wizerunek, przy okazji zaś edukujemy bezpośrednie otoczenie firmy. A w jaki sposób możemy dbać o ekologię na co dzień? Zapraszamy do lektury.

Segregowanie odpadów.

Każda firma generuje mnóstwo różnego rodzaju śmieci. Na szczęście do lamusa odeszły już czasy, w których całość odpadów wrzucana była do zbiorczego kontenera i niech się dzieje wola nieba. Obecnie segregacja śmieci jest po prostu modna, a przy okazji jest opłacalna. Wszelkie kartony i papiery, których niemało w biznesie, można wrzucać do specjalnie wyznaczonych w tym celu pojemników. Unikajmy też wyrzucania plastików, które rozkładają się w środowisku naturalnym bardzo długo i są jednymi z największych zagrożeń dla ekosystemu naszej planety.

Jeżeli posiadamy zużyte tusze i tonery, ich przeznaczeniem bynajmniej nie jest śmietnik. Tutaj nie ma żartów. Prawo nakłada na nas obowiązek posiadania Karty Przekazania Odpadu, obejmującej między innymi tego typu śmieci – zaliczone przez ustawę do odpadów szczególnie niebezpiecznych. Musimy znaleźć wyspecjalizowany skup, który posiada zezwolenia na wydawanie takich Kart Przekazania Odpadu i daje gwarancję, że odpady nie będą walały się po dzikich wysypiskach. Pamiętajcie przy okazji, że istnieje także konieczność przekazania zbiorczego, rocznego zestawienia z gospodarki takimi odpadami do właściwego miejscowo marszałka województwa. Nie są to żarty – władza jest coraz bardziej wyczulona na kwestie ekologiczne (temat smogu to kolejny przykład) i może Waszą firmę surowo ukarać za ewentualne niedopatrzenia.

Innym wielkim niebezpieczeństwem dla środowiska naturalnego są zużyte baterie. Wyglądają niewinnie i dyskretnie, ale w środku nafaszerowano je prawdziwą tablicą Mendelejewa. Bateria wyrzucona na zwykły śmietnik oznacza duże kłopoty: dla Twojej firmy i dla środowiska. Lepiej zawczasu odnaleźć specjalnie oznaczony pojemnik i wrzucić komplet zebranych w firmie baterii właśnie tam. Będziesz wówczas spać spokojnie.

Oszczędzanie energii.

Nadmiar energii wędruje w górę, w stronę dziury ozonowej. Niepotrzebnie ją powiększając. Przy okazji negatywnie przyczynia się do wzrostu efektu cieplarnianego, którego konsekwencje coraz częściej namacalnie widzimy gołym okiem. Oszczędzanie energii jest fajne, bowiem więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni, a przy okazji robisz coś dobrego dla planety. Mówimy tutaj przede wszystkim o ogrzewaniu, oświetleniu oraz segregacji odpadów – dzięki temu nie dojdzie do zbędnego spalania niektórych odpadów.

Zadbaj o zainstalowanie w swoim biurze energooszczędnych źródeł oświetlenia i ogrzewania. Różnicę prędko odczujesz w rachunkach, nawet jeżeli na początku będziesz musiał zapłacić nieco więcej za sam sprzęt. Wydaje nam się jednak, że taka inwestycja warta jest rozważenia i zastosowania.

Oszczędzanie wody.

To kolejny pretekst do oszczędności. Wprawdzie w firmie mamy mniej możliwości oszczędzania wody niż choćby w domu (raczej rzadko które miejsce pracy jest wyposażone w prysznic czy wannę, chociaż i takie przypadki widywaliśmy), ale to nie oznacza, że takich opcji wcale nie ma. Kontrolujmy szczelność kranów i spłuczek – wiecie, ile w skali roku wody (nomen omen) przelewa się Wam przez palce? Multum. A wystarczy drobna, delikatna kontrola.

A Wy, jakie macie sposoby na oszczędzanie i ekologię w Waszych firmach?

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Unibit na Twitterze
  • Unibit na Google+
bottom of page