top of page

Jak czyścić drukarkę?


Bardzo często w rozmowach z klientami pada pytanie: jak mam wyczyścić drukarkę na własną rękę? Cóż, wyczyszczenie urządzenia nie kończy się na przetarciu kurzu. Czystość drukarki ma istotny wpływ na jej jakość funkcjonowania. Co więcej – zabrudzona drukarka może skutecznie oddziaływać na jakość Twoich wydruków. Chcesz tego uniknąć? Pragniesz, aby Twoje dokumenty wyglądały reprezentatywnie

i można było je bez zażenowania pokazać klientowi? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie.

Kiedy czyścić?

Cóż, na pewno warto robić to regularnie. Jak każde urządzenie elektroniczne, także drukarka przyciąga mnóstwo kurzu. Poza wątpliwymi walorami estetycznymi

w wystroju biura nie sprzyja to także jakości powietrza, jakim oddychasz Ty i Twoi współpracownicy. Nie wspominając o kłopotach alergików…

Drukarki dają także „znać”, że potrzebują wyczyszczenia. Takie swoiste alerty występują w kilku postaciach. Możesz napotkać na sytuację, w której papier podczas drukowania będzie wciągany przez urządzenie. Zauważysz na pewno, że wydruk staje się rozmazany lub niewyraźny. Częstym zjawiskiem są także czarne smugi na dokumentach.

Jak zacząć?

Dla bezpieczeństwa przed rozpoczęciem procesu czyszczenia drukarki zapoznaj się uważnie z instrukcją obsługi. Jeśli dysponujesz wolnym czasem, polecamy też przeczytać w Internecie ewentualne zalecenia producenta urządzenia odnośnie pielęgnacji.

Oczywista oczywistość, ale przypominamy (safety first!) – nim zaczniesz cokolwiek robić przy użyciu mokrej szmatki, odłącz urządzenie od prądu. Wypnij też kabel sieciowy, jeśli Twoja drukarka jest podłączona do sieci lokalnej. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Przygotuj także odpowiednie materiały czyszczące. Nie eksperymentuj ze środkami niewiadomego pochodzenia. Jeśli możemy coś doradzić – nie stosuj najtańszych materiałów. Nie warto „dobijać” drukarki takimi chemikaliami. Nasi fachowcy serwisowi przypominają, że nie powinieneś korzystać ze środków czyszczących, które zawierają alkohol. Dobrze mieć na podorędziu miękką tkaninę nie pozostawiającą na urządzeniu włosów. Przyda się też gąbka do czyszczenia na sucho i mokro. Jeśli nie wiesz gdzie zdobyć markowe materiały czyszczące w umiarkowanych cenach – zapraszamy tutaj

Co po pierwsze?

Całą obudowę urządzenia przetrzyj miękką szmatką (rekomendujemy bawełnianą) zamoczoną w specjalnym preparacie. Jeśli rzecz dotyczy powierzchownych zabrudzeń, równie dobrze sprawdza się zwykła, ciepła woda. Nie rekomendujemy wylewania środków czyszczących bezpośrednio na Twoją drukarkę – takie czyszczenie może okazać się czyszczeniem ostatnim.

Co po drugie?

Tutaj musimy dokonać rozróżnienia na drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Te dwa rodzaje urządzeń pielęgnuje się w nieco odmienny sposób.

Łatwiej rzecz wygląda w przypadku drukarki atramentowej. Otwórz główną pokrywę

i usuń nadmiar kurzu (który na sto procent będzie tam się gromadzić – cudów nie ma) albo odkurzaczem, albo po prostu wydmuchaj gdzieś na zewnątrz. Nie polecamy do takich czynności wyznaczać pracowników z alergią. Może być z tego więcej szkody niż pożytku.

Co dalej? Wyczyść za pomocą miękkiej szmatki rolki podajnik papieru. Przyjrzyj się wnętrzu drukarki uważnie i usuń pozostałości atramentu wszędzie gdzie je znajdziesz. Radzimy przyjrzeć się zwłaszcza rolce i kartridżowi. Jeśli stosujesz zamienniki materiałów eksploatacyjnych o sprawdzonej jakości, nie powinieneś napotkać na swojej drodze dużych ilości atramentu. Co szczególnie istotne: nim ponownie podłączysz drukarkę do sieci elektrycznej upewnij się, że dobrze wytarłeś (czyli do sucha!) wszystkie elementy w jej wnętrzu.

Drukarkę laserową pielęgnuje się trochę inaczej. Wyłącz ją z prądu – to rzecz oczywista. Ale warto odczekać parę chwil, aby urządzenie odpowiednio się ochłodziło. Następnie wyjmij podajnik papieru i usuń kartridże wypełnione tuszem. Radzimy położyć je na czyściutkim papierze i zasłonić czymś ciemnym. Te komponenty są jak wampiry: niespecjalnie przepadają za światłem. Gniazda tonerów powinieneś przetrzeć wspomnianą już bawełnianą szmatką. Podobnie jak lusterko drukarki – tutaj wypadałoby to zrobić skrupulatnie i dokładnie, aby nie pozostawić żadnych smug; mają one bowiem wpływ na jakość wydruków.

Co po trzecie i ostatnie?

Czyszczenie drukarki nie jest specjalnie skomplikowanym procesem. Wymaga odrobiny czasu, umiejętności manualnych i samozaparcia. Jeśli będziesz pamiętać

o kilku podstawowych zasadach, nie powinieneś mieć z tym większego problemu. Zawsze wszakże możesz wynająć drukarkę. Oszczędzasz tym sposobem czas oraz pieniądze. Dlaczego? Bo po stronie firmy wynajmującej leży zapewnienie regularnych przeglądów konserwacyjnych. A Ty nie musisz kupować nowej drukarki ani kłopotać się kosztami serwisu i wspomnianych przeglądów. Wszystko otrzymujesz darmowo

w cenie miesięcznego abonamentu.

Powiązane posty

Zobacz wszystkie
Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Unibit na Twitterze
  • Unibit na Google+
bottom of page